Tavaszi nagytakarításra fel!
Szabaduljon meg a tavaszi nagytakarítás okozta stressztől!
Segítünk, hogy gördülékenyen menjen az év első nagytakarítása!
Naptár szerint is beköszöntött végre a tavasz! Az idő is egyre kellemesebb, lassan a fák is kirügyeznek, majd virágba borulnak. Egyre több időt töltünk a szabadban is…
Az örömbe egy kis ürüm is vegyül, hiszen ha tavasz, akkor tavaszi nagytakarítás!
Tavasszal a napsütés hatására szinte hívogatónak érezzük kitárni az ablakokat, beengedni a napsugarakat. A tél sok „romot” hagy maga után, amiket el kell tüntetnünk a tavasz beköszöntével.
A tavasz a megújulás időszaka, nem csak az embereknek, hanem az otthonunknak is.
A tavaszi nagytakarítás nagy munka és sok energiát kíván! Ne vágjunk bele tervezés nélkül, mert könnyen elúszhatunk a feladatok sűrűjében és rémálommá válhat a takarítás!
Varázsoljuk tisztábbá és egészségesebbé a környezetünket!
Tavaszi Nagytakarításra fel!
Tippjeinkkel nem lesz rémálom a tavaszi nagytakarítás!
Készíts haditervet!
Nem árt megtervezni, hogy mire mennyi időt kell szánnunk, illetve miket kell beszereznünk. Alakítsunk ki egy időrendi táblázatot, hogy mikor, mit, melyik helységben fogunk kitakarítani.
A haditervbe bevonhatjuk a családot is, mindenkinek legyen meg a feladata. A fél napot átölelő munkák mellé már csak alapfeladatokat tegyünk, délután és az este pedig legyen a pihenésé. Ami fontos, hogy ne akarjuk egy nap alatt letudni! Fontos a tervezés, ne hagyjuk ki ezt a lépést, így a tavaszi nagytakarítás visszatérő rémálom helyett tényleg a megújulást szolgálja majd.
Eszközbeszerzésre fel!
A takarítási terv összeállítása után már könnyű dolgunk lesz, és jobban átlátjuk, mit kell még beszereznünk.
Mire lesz szükségünk, az alapfelszerelés:
- Törlőkendők, törlőpapír, rongyok, szivacsok
- Tisztítószerek (legalább egy általános mosószer, egy fertőtlenítő, egy súroló és egy ablaktisztító), nem árt, ha van otthon kéznél ecet és szódabikarbóna is
- Mosógép
- Seprű, tollseprű, porszívó, felmosó szett/mop
- Szemeteszsákok, kuka (mindig legyen kéznél, biztos, hogy találkozunk útközben szeméttel)
- Ha vegyszerekkel dolgozunk, akkor gumikesztyű és maszk az egészségünk megóvása érdekében
- Lista a feladatokról
- Sok idő, türelem és elszántság
- És segítség a családtól 🙂
Takarítás előtt!
Mielőtt belevágnánk a takarítási feladatok hosszú sorába, érdemes egy kis lomtalanítást tartanunk, főleg ha ősszel is kimaradt ez a művelet. Válogassuk át a ruháinkat, a jó állapotban lévő ruhákat, amiket már úgysem fogunk hordani, adjuk oda valamelyik szeretetszolgálatnak.
A szelektálásból ne maradjon ki a gyógyszeres szekrény sem. A lejárt szavatosságú gyógyszerek veszélyes hulladéknak minősülnek ezeket vigyünk be a legközelebbi gyógyszertárba.
Ugyanúgy a kozmetikumokat is nézzük át és a lejártakat selejtezzük le. Ha túl hosszú ideig használjuk ezeket, nemcsak a minőségük romlásával kell számolnunk, de ezek veszélyeztethetik az egészségünket is, és bőrkiütéseket vagy kötőhártya-gyulladást is okozhatnak.
A lejárt szavatosságú vagy nem használt vegyszerektől is szabaduljunk meg (legjobb, ha végleg lemondunk ezekről és inkább természetes alapú szereket használunk). A hagyományos tisztítószereken kívül ide tartoznak még pl. a festékek, hígítók, olajok, lakkok stb. Azonban mivel ezek is veszélyes hulladéknak számítanak semmiképp ne dobjuk a szemetesbe! (Vigyük el ezeket hulladékudvarba vagy érdeklődjünk a helyi önkormányzatnál arról, hol adhatjuk le ezeket.)
Ezután jöhet a tárgyi eszközök kiválogatása is. A karácsonyra kapott tizedik fazekat és mécses tartót is jobb, ha kiszelektálod, hiszen sosem fogod őket használni. Ajándékozd el őket, ha nem szeretnéd mégsem kidobni, akkor is pakold el a pincébe vagy padlásra található. Ha valami hibás, javíttasd meg vagy dobd ki! Ne gyűjtögesd a kacatokat a „jó lesz az még valamire” indokkal.
Tavaszi nagytakarítás esetén is érvényes az örök szabály: Fentről lefelé, és bentről kifelé takaríts, így nem koszolod össze azt, amit egyszer már megpucoltál.
Kezdjünk neki! Vesszen a por!
Fontos, hogy a munka közben folyamatosan szellőztess, így a por kiszáll, a lakás pedig megtelik friss levegővel.
Először a pókhálókkal végezz! Az elérhetetlen magasságban lévő dolgokat (például függönykarnis, fűtéscsövek, nehezen hozzáférhető sarkok) nyeles tollseprűvel tisztítsd meg.
Ezt követően jöhet a szekrények portalanítása. Nagytakarítás során húzd el a szekrényeket, tárolókat, és a tetejüket, oldalukat, hátlapjukat is törölgesd le mosószeres vízzel.
A könyveket vedd le, portalanítsd és töröld át őket egy száraz ruhával. A dísztárgyakat, vázákat is tisztítsd meg!
Mosásra fel!
Szerencsére egyre többet süt a nap és egyre melegebb az idő odakint, így a ruhák és minden egyéb mosni való gyorsabban fog megszáradni, a friss levegő pedig segít a poratkák elleni harcban is.
Szedd le a függönyöket és irány a mosógép. Ablak pucolás után még kicsit nedves állapotba tedd őket vissza, így kilógják magukat és nem gyűrődnek annyira.
Tedd a mosógépbe a többi textíliát is: az ágyneműt, ágytakarókat, díszpárnákat, terítőket, esetleg az arra alkalmas szőnyegeket is. A téli ruhadarabokat, amikre már nem lesz szükség tavasszal (pl. sapka, sál) is mossuk ki és pakoljuk el a következő hideg időszakig.
Mosd le az ajtókat, ajtófélfákat is, ezek a területek is könnyen koszolódnak mégis ritkán fordítunk rájuk figyelmet!
Csillogjon az ablak!
A függönymosással párhuzamosan kezdjünk neki az ablakpucolásnak.
Ablakpucoláshoz lehetőleg enyhe, tavaszi időt válasszunk, mivel az erős napfény és a magas hőmérséklet miatt túl hamar száradnak az ablakok, és a tisztítószer nem tudja kellően leoldani a szennyeződéseket. Ezen kívül csíkos is marad az üveg, így a legjobb a felhős, langyos idő, ilyenkor lesz a legszebb a végeredmény.
Először mindig az ablak külső felét mossuk le, majd utána a belsőt, és fentről lefelé haladjunk.
A tisztítási folyamat első lépéseként töröljük le az ablakkereteket száraz ruhával. Így megszabadulhatunk a portól és a durvább szennyeződésektől. Utána mossuk le vízzel, majd töröljük szárazra, ezután térjünk át az üvegre.
Az ablakot és az üvegfelületeket mindig tiszta ronggyal, szivaccsal pucoljuk! Ezt később még befoghatjuk portalanításhoz, a lényeg az, hogy ha egy törlőkendővel koszos felületet tisztítottunk, utána ne használjuk már tisztább területeken.
Az ablakpucolást érdemes a takarítási folyamat végére, de legalábbis a portalanítás utánra időzíteni mivel a függönyök nedvesek, ezért könnyen rájuk tapad a lakásban szálló por.
Fő a biztonság!
Nem is gondolunk bele, de számtalan veszély leselkedhet ránk takarítás közben!
Először is csak semmi hősködés! Nem ez a tökéletes alkalom, hogy bemutassuk a családnak a légtornászokat megszégyenítő képességeinket. Mindig vigyázzunk, nehogy leessünk a székről vagy a létráról, a saját magunk által épített asztal+székek kombinációjaként létrejövő barikádokról már nem is beszélve.
A nehezebb bútordarabok megmozdításához pedig mindig kérjünk segítséget, mert komoly sérüléseket is szerezhetünk!
Szintén fontos, hogy odafigyeljünk a tisztítószerek használatára. A legjobb, ha elkerüljük a veszélyes vegyszereket, ám ha mégis ezeket vesszük igénybe, mindig tartsuk be, a használati útmutatót, valamint mindenképpen húzzunk kesztyűt és jól szellőztessünk ki, mert a belélegzett savaknak és lúgoknak komoly következményei lehetnek (kapcsolódó cikk: veszélyes vegyszerek a háztartásban!)
Folytatás következik a jövő héten…
Te belekezdtél már a takarításba? Van egy tuti tipped? Oszd meg velünk 🙂
Forrás:
http://www.hazipatika.com/eletmod/otthon/cikkek/tavaszi_nagytakaritas_mire_kell_figyelni/20150227142611?autorefreshed=1
http://www.hogyankell.hu/Tavaszi_nagytakar%C3%ADt%C3%A1st_csin%C3%A1lni