A parketta takarítása – Titkos módszerek és ötletek!

A parketta takarítása – Titkos módszerek és ötletek!

 

A parketta az egyik legnépszerűbb padlóburkolat, amely természetes, meleg, tartós és esztétikus megjelenést kölcsönöz a helyiségnek. De hogyan takarítsuk megfelelően, hogy megőrizzük szépségét és élettartamát? Ebben a cikkben bemutatjuk a parketta történetét, típusait, használati területeit, valamint a legjobb módszereket a tisztítására és a vízkárok elkerülésére.

 

Mi is a parketta?

A parketta egy vagy több rétegű, tömörfa padlóburkoló elem, amelyet csappal és horonnyal illesztenek egymáshoz. A parketta anyaga lehet lombos vagy trópusi fa, a felülete lehet olajos vagy lakkozott. A parketta különböző méretű, formájú és mintázatú lehet, például szalagparketta, mozaikparketta, halszálka parketta, intarzia parketta vagy ipari parketta.

A parketta története a középkorig nyúlik vissza, amikor a kastélyokban és templomokban díszes fa intarziákat alkalmaztak a padlón. A 16. században Franciaországban terjedt el a halszálka minta, amelyet Versailles-ban is használtak. A 18. században Angliában és Németországban a szalagparketta vált népszerűvé, amelyet később a gépi gyártás tett olcsóbbá és elérhetőbbé. A 20. században a laminált parketta jelent meg, amely egy faforgácslapra ragasztott fa vagy műanyag rétegből áll. A 21. században a vízálló laminált parketta forradalmasította a padlóburkolatot, amelyet nedves helyiségekben is használhatunk.

 

 

Hol használják a parkettát?

A parketta nemcsak otthoni, hanem közületi felhasználásra is alkalmas, elegáns burkolata lehet szalonoknak, bemutatótermeknek, irodáknak, tárgyalóknak, éttermeknek, szállodáknak, iskoláknak, sportcsarnokoknak, stb. A parketta kiválasztásánál figyelembe kell venni a felhasználás módját, a terhelést, a kopásállóságot, a hangszigetelést, a tűzállóságot és az esztétikai igényeket.

 

Hogyan takarítsuk a parkettát?

A parketta rendszeres ápolást és karbantartást igényel, hogy megőrizze szépségét és élettartamát. A legfontosabb szabály, hogy a parkettát bő vízzel felmosni tilos, mert a víz a legkisebb felületi karcokba is behatolhat, és felpúposíthatja a faanyagot. A parketta tisztításának gyakoriságát leginkább az igénybevétel határozza meg, de általánosan elmondható, hogy a következő lépéseket érdemes betartani:

  • Porszívózzuk fel a port és a szennyeződést rendszeresen, lehetőleg puha sörtéjű fejjel, hogy ne karcoljuk meg a felületet.
  • Mossuk fel a parkettát alig nedves, jól kicsavart ronggyal vagy mikroszálas törlőkendővel, amelyre megfelelő parketta tisztítószert öntünk. A tisztítószer legyen kímélő, semleges pH-jú, ne tartalmazzon klórt, ammóniát, oldószert vagy szappant. A tisztítószer mennyiségét a gyártó utasításai szerint adagoljuk, ne használjunk túl sokat, mert foltot hagyhat a parkettán.
  • Töröljük fel a makacs szennyeződéseket, például cipőnyomokat, zsírfoltokat, ragasztómaradványokat, enyhén nedves ronggyal, amelyre ecetet vagy alkoholt csepegtetünk. Ne dörzsöljük erősen a felületet, mert károsíthatjuk a lakkréteget vagy az olajozást.
  • Szárítsuk meg a parkettát alaposan, hogy ne maradjon nedves folt rajta. Ha szükséges, használjunk ventilátort vagy légkondicionálót a gyorsabb száradás érdekében.
  • Végezzünk időnként mélytisztítást a parkettán, amely eltávolítja a lerakódott szennyeződéseket és a régi ápolószereket. Ehhez speciális parketta mélytisztítószert használjunk, amelyet a gyártó utasításai szerint alkalmazzunk. A mélytisztítás után újra ápoljuk a parkettát, hogy visszaállítsuk a fényét és a védelmét.

 

Hogyan kerüljük el a parketta vízkárait?

A parketta legnagyobb ellensége a víz, amely a faanyag duzzadását, deformálódását, repedését, penészesedését okozhatja. A vízkárok elkerülése érdekében a következő óvintézkedéseket tehetjük:

  • Ellenőrizzük a parketta illesztéseit, hogy ne legyenek hézagok, repedések, sérülések rajtuk. Ha szükséges, javítsuk ki őket parketta viasszal, ragasztóval vagy kitöltő anyaggal.
  • Védjük a parkettát a nedves helyiségekben, például a konyhában, a mosókonyhában, az előszobában, ahol gyakran érheti víz vagy más folyadék. Használjunk szőnyeget, lábtörlőt, gumilapot, csepegtető tálcát, hogy felszívják a nedvességet. Kerüljük a bő vízzel való felmosást, a vödröt, a virágöntözést, a háziállatok itatóját, a nedves cipőt vagy ruhát a parkettán.
  • Szellőztessük rendszeresen a helyiséget, hogy csökkentsük a páratartalmat. Használjunk páramentesítő készüléket, légkondicionálót vagy ventilátort, ha szükséges. Tartsuk be a parketta gyártójának ajánl
  • Tartsuk be a parketta gyártójának ajánlott hőmérsékleti és páratartalmi értékeit, amelyek általában 18-22°C és 40-60% között vannak. Ha ezeket túllépjük, a parketta kiszáradhat, összezsugorodhat, repedezhet vagy felpúposodhat.
  • Védjük a parketta sarkait, éleit, illesztéseit a mechanikai sérülésektől, például a bútorok mozgatásától, a játékoktól, a háziállatok karmaitól, a magas sarkú cipőktől. Használjunk bútorvédő filcet, szőnyeget, körömvágót, lábbelit a parkettán.
  • Ha vízkár éri a parkettát, azonnal cselekedjünk, hogy megakadályozzuk a további károsodást. Töröljük fel a vizet, szellőztessük a helyiséget, szárítsuk meg a parkettát, ellenőrizzük a faanyag állapotát. Ha a parketta felpúposodott, elszíneződött, penészesedett, akkor szakember segítségét kell kérni a javításához vagy a cseréjéhez.

Van viszont egy titkos fegyver, amivel percek alatt végezhetsz!

 

Ismerd meg a Mesdi mopot!

A Mesdi Mop szolgáltatás egy olyan rendszer, amely segít a parketta padlók tisztán tartásában, anélkül, hogy vízre vagy vegyszerre lenne szükség.

A szolgáltatás lényege, hogy a Mesdi speciálisan impregnált mopokat biztosít a felhasználóknak, amelyeket kéthetenként cserél ki, elvégezve a mosást, szárítást és impregnálást.

A mopokkal egyszerűen végig kell tolni a padlón, és máris eltávolítják a port, a szennyeződést és a kisebb foltokat. A mopok használata nem károsítja a parketta felületét, sőt, még fényesebbé és csillogóbbá is teszi. A Mesdi Mop szolgáltatás időt, energiát és pénzt takarít meg a parketta tulajdonosainak, miközben megőrzi a padló értékét és esztétikumát.

 

 

 

Ha szeretnél többet tudni, látogass el weboldalunkra!

www.mesdi.hu